Podporujte svojho šerifa!

#Oklahoma 1.6.2015

Nie je to dávno, len asi vyše sto rokov, keď všetko na západ od rieky Mississippi sa označovalo v mapách ako Indiánske územie. Až postupne začiatkom 20. storočia začali na Stredozápade vznikať oficiálne štáty. Preto pri pohľade na súčasné mapy sú tvary štátov úhľadné obdĺžniky s občasnými výčnelkami.

Oklahoma je krajina plná Indiánov a kovbojov, ktorí sa tu na koňoch cvalom preháňajú po nekonečnej prérii. To bola moja predstava o tomto významnom štáte v dejinách USA. Sem zhromažďovali Indiánov z blízkeho okolia aj z ďalekého severu v roku 1830 počas násilných deportácií za prezidenta Andrew Jacksona. Už v 19. storočí tu našli ropu, čo spôsobilo prílev bielych prisťahovalcov. Počas občianskej vojny Juh proti Severu sa tu odohrali mnohé významné bitky, pričom aj Indiáni sa rozdelili na priaznivcov Únie a iní boli na strane Konfederácie. V roku 1889 prezident USA Benjamin Harrison zobral veľkú časť územia Indiánom za účelom pridelenia tejto pôdy bielym osadníkom. Obidve časti – belošská a indiánska sa v roku 1907 spojili a vznikol štát Oklahoma. Počas veľkej hodpodárskej krízy z krajiny utekali ľudia, poznáme dobre románový príbeh Ovocie hnevu od Johna Steinbecka o rodine farmárov z Oklahomy, čo putovali do Kalifornie za lepšou budúcnosťou. V 30-tych rokoch došlo k veľkej ekologickej katastrofe zvanej Dust Bowl, kedy piesočné búrky úplne zdevastovali krajinu, poľnohospodárstvo sa obnovilo až masívnym zavlažovaním.

Oklahoma Route 66 Museum, Elk City, Oklahoma, USA

Oklahoma Route 66 Museum, Elk City, Oklahoma, USA

V utorok 16. októbra 2012 predpoludním je príjemných 20°C, je jasno a pofukuje vetrík s rýchlosťou okolo 10 m/s. Práve prekračujeme hranicu štátov Texas a Oklahoma, keď naša fordka signalizuje oranžovou kontrolkou nejaký problém v motore. Nečudujem sa jej, za vyše štyri týždne prešla celým severom Spojených štátov, od Chicaga cez nekonečné pláne Wisconsinu, Minesoty, Južnej Dakoty a Wyomingu, aby sa potom štverala do 14000 stôp (asi 4600 m) nad morom čnejúcich kopcov Skalistých hôr v Colorade, absolvovala s nami Veľký okruh po najslávnejších národných parkoch Utahu. Videla najstarší a najväčší národný park Yellowstone, údolie Hadej rieky v Idaho, prefrčala cez Nevadskú púšť až do kalifornského San Franciska a popri Pacifiku dorazila do Los Angeles, kde pred týždňom odštartovala z móla v Santa Monica túto bláznivú štreku zvanú Historic Route 66. Matku ciest sme vzali opačne od konca – Kalifornia, Nevada, Nové Mexiko, Texas a teraz sme tu, v Oklahome. Také veci ako blikajúca kontrolka sa tu riešia výmenou auta, len musíme zájsť do pobočky našej požičovne a zosúladiť to s plánovaným programom.

V mestečku Elk City si pozrieme naozaj bohaté múzeum o Route 66 a spôsobe života v dávnych časoch, čo v Amerike môže byť len pred 100 rokmi. Majú krátku, ale bohatú históriu. Staré drevené domy, staré autá, zariadené izby, kadernícky salón, či zubársku ordináciu. Naozaj pekné, pozrite viac na fotografiách.

Oklahoma Route 66 Museum, Elk City, Oklahoma, USA

Oklahoma Route 66 Museum, Elk City, Oklahoma, USA

Popoludní zaparkujeme v centre Oklahoma City, asi miliónovej metropoly štátu. Majú tu také smiešne parkovacie zariadenie, plechovú skrinku so štrbinami, očíslovanými ako parkovacie miesta a musíte do štrbiny prestrčiť dolár, aby ste si splnili povinnosť. Pritom nikto nesleduje kedy ste prišli a kedy odchádzate, preto nechápeme, ako môžu vedieť, koľko je dosť a koľko málo. Pýtame sa okoloidúceho, či to myslia vážne. Pán v stredných rokoch nás ubezpečuje, že nemáme špekulovať a strčiť tam doláre. Vraví, že je kňazom v miestnej (už neviem, ktorej) cirkvi. Pýta sa, odkiaľ sme, my že zo Slovenska, z jeho výrazu nie je jasné, či vie, kde to je, tvári sa milo, ale neutrálne. „A ako sa tam u Vás na Slovensku máte? Ekonomika funguje?“ Dosť prízemná otázka na kňaza. Odvetím: „Niekto sa má dobre, niekto nie, ako všade na svete. My sme šťastní, že sme tu a môžeme cestovať po svete. Inak šťastie nezávisí len od toho, či dobre šliape ekonomika.“ Moja odpoveď sa mu páči a praje nám všetko dobré.

Nasadneme na historický vyhliadkový autobus a vezieme sa na konečnú. Centrum mesta je moderne vybudované, míňame basebalový štadión, potom športovú halu. Tu niekde hráva domáce zápasy skvelý basketbalový tím NBA Oklahoma City Thunders, čiže miestne „Hromy“. A to ešte netušíme, že ich o pár dní uvidíme na vlastné oči hrať v Chicagu proti Bulls. Vystúpime pri veľkom obchodnom dome s rozličným tovarom a kúpime si vysnívané šerifské hviezdy. Jedna má nápis „Lincoln County – SHERIFF“, tú si pripnem na košeľu a hrdo ju nosím až do konca nášho putovania. Predstavujem si, ako niekde na Stredozápade šéfujem mestečku počítajúcom niekoľko desiatok duší a som tam neobmedzeným vládcom, ktorého si ľudia zvolili. Štýlovo zosadnem z grošovaného koňa, postavím sa pred ľudí, zaštrngám ostrohami, na pozdrav sa mimovoľne dvoma prstami dotknem klobúka a potom si demonštratívne strčím ruky za opasok, náhodou presne tam, kde mám odistené kolty. A ľudia mi bezvýhradne veria, že ich ochránim. Podporujú ma. Toto je naozajstné šťastie – stať sa aspoň na chvíľu šerifom! Čo tam po ekonomike, pán farár! Druhá hviezda má menovku „Sheriff Marty“ asi podľa hrdinu z tretieho dielu trilógie Návrat do budúcnosti, tú odložíme Martinkovi.

Naše nové auto, Tulsa, Oklahoma, USA

Naše nové auto, Tulsa, Oklahoma, USA

Route 66 pretína Oklahomu v dĺžke asi 400 míľ a dnes sme prešli riadny kus cesty, ubytujeme sa v hoteli Country Inn & Suites by Carlson, Tulsa Central v Tulse za 49,50 USD bez dane. Dlhý názov hotela, dobrá cena a slušné vybavenie. Ráno zájdeme na letisko, kde je pobočka našej požičovne a vymenia nám auto. Je zaujímavé, že my si vždy logicky pýtame v americkej požičovni auto americkej značky, ale niekedy sa nestretávame s pochopením, hoci nám nakoniec vždy vyhovejú. Dôvodom ich údivu a nevôle je, že autá svojich vlastných značiek považujú za nekvalitné, skôr vychvaľujú napr. značku Toyota. Pani v požičovni je veľmi ochotná a snaží sa urobiť, čo sa dá. Dostaneme čierne auto JEEP Liberty, ktoré vyzerá pekne hračkársky a americky. Chrómové kľučky, sympatická maska, s jeho vzhľadom sme spokojní, čo sa vonkoncom nedá povedať o spotrebe. Žerie ako blázon, našťastie už nemáme do Chicaga ďaleko.

Route 66 Vintage Iron Motorcycle Museum, Miami, Oklahoma, USA

Route 66 Vintage Iron Motorcycle Museum, Miami, Oklahoma, USA

Zastavujeme ešte v Miami, malom mestečku s nefalšovaným výzorom priam vystrihnutým z westernu – hlavná ulica so starými drevenými domami. Majú tu pozoruhodné a slávne múzeum motoriek a  legendárne divadlo, ktoré kedysi priťahovalo ľudí zďaleka.

Vchádzame do štátu Kansas, ten však pretíname na najmenšom úseku Route 66, ide len o 18 míľ. Vzhľad krajiny sa akosi mení, odrazu je tu viac zelene, už nevidno len vysušenú prériu. Cesta je však rozbitá, začína pršať  a my sa už tešíme na ďalšie zážitky.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >