Posledná vládkyňa v Benátkach
Jedna budova na Canal Grande v Benátkach sa vzhľadom úplne odlišuje od ostatných 200 palácov. Volá sa Palazzo Venier, je moderného výzoru a dnes v ňom sídli slávna galéria moderného umenia Peggy Guggenheim Collection.
Výstavba domu sa začala už v roku 1749 podľa plánov Lorenza Boschettiho a nevedno prečo bolo postavené len jedno podlažie. Charakteristické levie hlavy sú ozdobou stavby vo výške vodnej hladiny.
Vznik galérie je spojený so silným príbehom židovskej ženy Marguerite „Peggy“ Guggenheim (1898 – 1979), americkej mecenášky umenia. Pochádzala z významnej newyorkskej rodiny, ktorá koncom 19. storočia zbohatla na ťažbe a výrobe kovov. Keď dosiahla vek 21 rokov, zdedila na tú dobu obrovský majetok 2,5 milóna dolárov. Jej otec sa stal jednou z obetí pri potopení slávneho parníku Titanic v roku 1912.
Peggy už v mladom veku priťahovalo umenie a bohémsky život. Pracovala v avantgardnom kníhkupectve Sunwise Turn v New Yorku, v roku 1920 začala žiť v Paríži, tu sa spriatelila s celým radom významných spisovateľov a umelcov, žijúcich priamo v štvrti Montparnass, v centre umeleckého diania a vydala sa za maliara Laurenca Vaila.
V januári 1938 otvorila galériu moderného umenia v Londýne, volala sa Guggenheim Jeune, vôbec prvou bola výstava kresieb Jeana Cocteau. Druhým výtvarníkom, ktorý samostatne vystavoval v jej londýnskej galérii a vôbec prvýkrát sa verejnosti predstavil v Anglicku, bol Vasilij Kandinsky. Nasledoval Yves Tanguy, Wolfgang Paalen a mnoho ďalších významných umelcov. Chcela vybudovať v Londýne veľkú galériu na spôsob New Yorker Museum of Modern Art, tieto plány však prekazilo vypuknutie 2. svetovej vojny.
Vrátila sa do Paríža a v tom čase už nakupovala abstraktné a surrealistické umenie, koľko sa dalo. Každý deň kúpiť jedno dielo bolo jej krédom. V roku 1941 sa vrátila do New Yorku a vydala sa za maliara Maxa Ernsta a založila galériu Art of this Century. Ona objavila aj Jacksona Pollocka a aktívne ho podporovala, platila mu mesačné štipendium. Po rozpade manželstva s Ernstom sa v roku 1947 presťahovala do Benátok, kde už v roku 1948 vystavovala v jednom pavilóne Biennale svoje zbierky, čím sa preslávila. Už o rok neskôr kúpila Palazzo Venier dei Leoni, kde je dodnes jedinečná zbierka výtvarných diel.
Zbierka obsahuje diela umelcov ako Pablo Picasso, Salvador Dalí, Jackson Pollock, Vasilij Kandinsky a ďalší. Dostanete sa tam verejnou dopravou – vodným autobusom, nazývaným vaporetto a vystúpite v prístavisku (zastávke) Accademia alebo Salute. Galéria je otvorená každý deň okrem utorka od 10:00 do 18:00, v sobotu do 22:00. Vstupné je 14 €.
Nemám nič proti Picassovi ani proti Andymu Warholovi, či Salvadorovi Dalímu, ale obľúbenca Peggy menom Jackson Pollock jednoducho nechápem. Pardón, veď to nie je vec rozumu, pretože výtvarné umenie má v človeku vyvolať nejaké pocity a emócie. Jeho obrazy ma však nechávajú chladným. Na druhej strane taký Max Ernst je fajn a niektoré ďalšie diela v zbierke si budem pamätať a kvôli nim sa sem rád vrátim. Niektoré som si odfotil.
„Vždy som robila to, čo som chcela a nikdy som sa nestarala o to, čo si kto myslí. Hnutie za oslobodenie žien? Bola som slobodná dávno predtým, ako toto hnutie vzniklo.“, povedala Peggy Guggenheim a vďaka svojím zásluhám v propagácii výtvarného umenia je všeobecne uznávaná ako posledná vládkyňa v Benátkach.