Prepadnime spolu vlak alebo poďme vylúpiť banku!
Bol raz jeden zbojník Robert LeRoy Parker z mesta Beaver v Utahu, narodil sa v roku 1866, mal prezývku Butch Cassidy. Začínal drobnými krádežami, živil sa najskôr ako cowboy a zlodej koní. Neskôr so svojou partiou, z ktorých druhý najznámejší bol Sundance Kid, prepadávali vlaky a úspešne vykonávali jedno lúpežné prepadnutie banky za druhým. Pôsobili na obrovskom území, od Montany na severe divokého západu až po Nové Mexiko na juhu. Popri krádežiach nemilosrdne vraždili dokonca aj policajtov a šerifov. Nevedeli ich chytiť, hoci do ich prenasledovania bola zapojená najslávnejšia detektívna firma Pinkerton, inak úspešní lovci zločincov.
Keď sa okolo nich sťahovala slučka upletená prenasledovateľmi, utiekol Butch Cassidy do Argentíny. V lúpežiach pravdepodobne pokračoval so svojím komplicom Longabaughom aj v južnej Amerike. Objavila sa informácia, že 4. februára 1905 dvaja po anglicky hovoriaci zločinci vykradli banku Banco de Tarapacá y Argentino v Rio Gallegos, odniesli si viac ako 100 000 amerických dolárov v hotovosti a napriek prenasledovaniu ušli, zľahla sa pod nimi zem v nedoziernych stepiach Patagónie.
V roku 1908 bol Butch Cassidy údajne zastrelený v Bolívii pri prestrelke s vojakmi bezprostredne po ďalšej bankovej lúpeži. Identita mŕtvoly nemohla byť stopercentne dokázaná a po rokoch sa objavili „hodnoverné“ správy o bezproblémovom návrate zločinca a jeho pokojnom živote v USA pod falošnou identitou.
Ide teda o akéhosi romantického hrdinu – nepolapiteľného zlodeja a vraha, ktorého oslavujú v jeho rodnom meste v Utahu podobne, ako my oslavujeme nášho Jánošíka. Dopadol však zrejme lepšie ako zbojník Jurko. Okrem toho náš Jánošík zbíjal v skutočnosti len niekoľko mesiacov, kým ho chytili a verejne obesili, z tohto hľadiska je oproti Butchovi Cassidymu úplný amatér.
Capitol Reef
Tak sme sa vybrali do tej „americkej Terchovej“. Prichádzame do Národného parku Capitol Reef (Capitol Reef National Park), známeho nielen kvôli slávnemu zbojníkovi.
V návštevníckom stredisku si pozrieme náučný film o geologickom vývoji celej oblasti, popisujú históriu vzniku prekrásnych skalných útvarov, bohatú ríšu rastlín a živočíchov. Nezabudnú ani na najslávnejšieho rodáka Butcha Cassidyho. Keď sa skončí film o Capitol Reef, plátno sa odsunie ako opona, ukáže sa veľké sklené okno a hádajte, čo je vonku. No predsa skutočný Capitol Reef, dokonale zaliaty predpoludňajším slnkom.
Capitol Reef je súčasťou 100 míľ dlhej vypukliny v zemskej kôre zvanej Waterpocket Fold. Je charakteristický pieskovcovými skalnými monolitmi, kľukatými kaňonmi, mohutnými dómami a vežami, ktoré vyformovala erózia do nádherných tvarov. V roku 1971 bol vyhlásený za národný park.
Po stáročia sa cez kaňony Capitol Reef premávajú Indiáni. Svedčia o tom početné kresby na stenách a piktogramy. Okolo roku 1800 sem prišli mormóni a začali s poľnohospodárstvom. Ako už vieme, nachádzame sa v dosť vysokej nadmorskej výške okolo 2000 metrov nad morom v Náhornej plošine Colorado (Colorado Plateau), preto sme prekvapení z bohatej úrody hrušiek a broskýň v miestnych vzorne upravených ovocných sadoch.
Na hlavnej ceste Marianka odfotila pre nás novú dopravnú značku „Zákaz poľovania“, tu sa teda nemôže loviť zver. Všade inde asi áno. Veď náboje do guľovnice dostať normálne na benzínkach.
Park je dosť členitý, z cesty vedú odbočky do jednotlivých kaňonov a skalných formácií. Väčšina chodníkov je dostupná len peši, terén nie je náročný. Najkrajšie miesta v parku majú pekné názvy – Husie krky (Goosenecks), Zlatý trón (Golden Throne), Cassidyho oblúk (Cassidy Arch), Navahove gombíky (Navajo Knobs), Sírový potok (Sulphur Creek). Keby sa vám zachcelo písať po skalách, tabuľka oznamuje presnú výšku pokuty 250 dolárov.
Zvezieme dvoch starších nemeckých manželov, ktorí si nechali auto na hlavnej ceste a zašli peši trochu ďalej do bočného kaňonu. Tiež sa túlajú po parkoch južného Utahu, boli tu už pred 20 rokmi, vymieňame si skúsenosti. Včera boli v Arches National Park, kam sa my chystáme zajtra alebo pozajtra. Radia nám ešte akýsi lokálny park po ceste, na to však pravdepodobne nebudeme mať čas, pretože máme ešte bohaté plány.
Malý obchod so suvenírmi je zároveň múzeum a pekáreň s domácimi koláčikmi. Dáme si kávičku a tradičný jablkový koláč. Marianka obdivuje starý šijací stroj Singer, presne taký mala jej starká (záruka 100 rokov). Domček je zariadený pôvodným inventárom z prvej polovice 20. storočia.
Capitol Reef patrí k tomu najkrajšiemu, čo sa dá v Amerike vidieť. A konkurencia v oblasti prírodných krás je naozaj obrovská.