Príťažlivá a magická Budapešť

11.5.2013

Druhé najstaršie metro na svete, vychýrená kuchyňa, rozmanitá architektúra. Umenie na každom kroku – múzeá, galérie, sochy, paláce. Mesto ako magnet priťahuje filmárov. Chcete nakrútiť filmové scény z historického Paríža alebo z Londýna? Príďte do Budapešti, milí holywoodski tvorcovia. Kráľovná popu Madona si zahrala v legendárnom filme Evita. Kde myslíte, že sa nakrúcali scény z Buenos Aires? Predsa v Budapešti. Michael Jackson tu na Námestí hrdinov nakrútil kontroverzný a originálny videoklip, kde vystupuje ako najväčšia socha – Kráľ popu.

Z Námestia hrdinov vedie do centra mesta hlavná dopravná tepna Andrášiho ulica, pod ktorou je zachovaná prvá časť druhého najstaršieho metra na svete. Ulica je lemovaná početnými palácmi a inými významnými historickými budovami. Je tu napríklad Dom teroru, ktorý od nepamäti slúžil zloduchom na väznenie a mučenie svojich odporcov – používali ho nacisti, Rusi aj komunistickí tyrani. V slávnom hoteli Astoria bol zasa hlavný stan nacistov za druhej svetovej vojny i ruských okupantov v roku 1956. Je verejným tajomstvom, že sa tu stretávali na tajných schôdzkach špióni všetkých mocností.

Budapešť, Reťazový most

Budapešť, Reťazový most

Príťažlivá, príjemná a poučná – taká je Budapešť pri prechádzke rušnými ulicami, z vyhliadkového autobusu s otvorenou strechou alebo z lode počas okružnej plavby po Dunaji. Dunajskej panoráme dominuje niekoľko mostov. Alžbetin most je pomenovaný po Maďarmi tak milovanej cisárovnej Sisi, ktorej ukončil jej život anarchistický atentátnik vo Švajčiarsku. Reťazový most je jedným z najoriginálnejších a najkrajších mostov na svete. Je tu ešte Most Slobody a Margitin most, spojený s Margitiným ostrovom.

Budapešť, socha hrdinu Imreho Naďa

Budapešť, socha hrdinu Imreho Naďa

Maďarský parlament (Országház) na brehu Dunaja je azda najfotogenickejšia budova maďarskej metropoly. Je po argentínskom a britskom tretím najväčším parlamentom na svete. Bol postavený po roku 1867 (Maďarsko – rakúske vyrovnanie), kedy Maďari získali viac nezávislosti. Údajne na jeho výstavbe sa podieľali aj slovenskí murári, tí však nie sú podstatní. Dôležitý je architekt Imre Steindl a 96 metrov vysoká hlavná kupola, číslo symbolizuje rok 896, kedy Maďari prišli na dnešné územie.

Budapešť, Maďarský parlament

Budapešť, Maďarský parlament

Veľa pamiatok a inštitúcií je spojených s Istvánom Szecsényim, pravdepodobne najvýznamnejšou osobnosťou maďarskej histórie, ktorý sa zaslúžil o založenie národného múzea, národnej knižnice, postavenie reťazového mosta. Vyznamenal sa už počas napoleonských vojen a v revolučnom roku 1848, kedy sa pričinil o získanie maďarskej nezávislosti. Na brehu Dunaja sa vyníma veľká socha na jeho počesť.

Budapešť a jej okolie je mimoriadne bohaté na termálne liečivé pramene, údajne sa ich tu nachádza až 123, čo miestni naplno využívajú už od 16. storočia, kedy kúpeľníctvo založili tureckí dobyvatelia. Napríklad Szecsényiho liečivé kúpele sú najväčším kúpeľným komplexom v Európe s 15 bazénmi. Najznámejšími sú Kúpele Gellért so slávnym hotelom Gellért na budatínskom brehu Dunaja.

Budapešť, slávny kúpeľný Hotel Gellért

Budapešť, slávny kúpeľný Hotel Gellért

Budapešť je moderná metropola, kde všetko funguje, panuje tu čistota a cítime sa tu s Mariankou ako doma. Do Budapešti sa zamilujete.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >