Smer Divoký Západ

#usa2012 19.9.2012

Z Milwaukee do Madisonu, hlavného mesta štátu Wisconsin a potom ďalej po diaľnici č. 90 na západ je cesta nekonečná. Okolo nás sa rozľahlé kukuričné polia striedajú so zelenými pastvinami so stádami čiernych býkov. Občas vidno aj kone. Farmári sa sťažujú na suchý rok, podobne ako u nás v Európe. Zem od sucha praská, úroda kukurice je tragicky slabá.

Vtedy na Západe

Vtedy na Západe

Po niekoľkých hodinách jazdy po inak dokonalej ceste sa postupne krajina mení na prériu. Tráva je prekvapujúco žltohnedá, nie zelená, ako by som čakal. Po prekročení rieky Mississippi vstupujeme do Minnesoty a Divoký Západ nás víta s otvorenou náručou.

Všetko na západ od rieky Mississippi sa historicky nazýva Indiánske územie (Indian Territory), na starých mapách, aké vidíme v amerických múzeách, tvorila táto plocha obrovský jednoliaty celok bez hraníc. Až neskôr (pomerne nedávno) sa vytýčili hranice a vznikali postupne nové štáty.

Dostavník spoločnosti Wells Fargo

Dostavník spoločnosti Wells Fargo

Prespíme v meste Rochester, známom po celom svete svojou Majskou klinikou. Na raňajky prvýkrát ochutnám vlastnoručne vyrobené wafle s javorovým sirupom. Na benzínke si kúpime ako chuťovku sušené mäso. Je z pravej sviečkovice a chutí výborne. Minnesota končí a víta nás Južná Dakota so svojím Badlands, jedným z očakávaných vrcholov nášho putovania, k tomu však máme ešte ďaleko.

V najväčšom meste štátu Južná Dakota – Sioux Falls zastavujeme, aby sme kúpili videokameru, berieme jednoduchý model Canon v obchode Bestbuy. Ide o osvedčený reťazec (big chain) obchodov s elektronikou, kde dostanete všetko.

Vitajte v meste!

Vitajte v meste!

Informátori na hraniciach, rovnako aj náš knižný sprievodca Lonely Planet vychvaľujú Kukuričný palác (Corn Palace) v meste Mitchell. Ideme sa tam pozrieť a schuti sa zasmejeme. K mestskej radnici pristavená viacúčelová hala, u nás by sme povedali kultúrny dom, je celá obložená 270 000 kukuričnými šúľkami a farebne zladená ako nejaký bizarný palác z Disneyho filmu. Dokážeme si predstaviť, akí sú obyvatelia Mitchellu na tento výtvor hrdí. Na druhej strane ide o ukážku obdivuhodného zmyslu pre humor, ktorý sa nám na Američanoch vždy páčil.

Kukuričný palác v Mitchell

Kukuričný palác v Mitchell

Prudko sa stmieva, keď tu odrazu v meste Chamberlain prekračujeme rieku Missouri, ďalší americký veľtok, vlievajúci sa neskôr do rieky Mississippi. Ubytujeme sa a ráno sa vraciame k Missouri, aby sme sa pokochali pohľadom na túto významnú rieku.

Zhruba v polovici šírky Južnej Dakoty sa mení časové pásmo, posúvame si hodinky o ďalšiu hodinu späť. Oproti strednej Európe máme už o 8 hodín menej.

Rieka Missouri

Rieka Missouri

Tam, kde križuje diaľnicu 90 cesta č. 83 je 1880 Town, verná replika mestečka z Divokého Západu. Múzeum je komplexné, s nespočetnými artefaktami z obdobia konca 19 storočia a také verné, že už len čakáte, kedy spoza rohu pricvála nejaký drsný John Wayne alebo Henry Fonda. Sme nadšení a pokračujeme do Národného parku Badlands.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >