Svatba v Cefalù

26.12.2013

Na potulkách po Sicílii zastavujeme na chvíľu v Cefalù (čítaj čefalú), len 14-tisícovom mestečku na severnom pobreží ostrova, ktorého počet obyvateľov sa v sezóne zvykne zvýšiť na trojnásobok. Je tu veľká pláž s promenádou ako sa patrí a pamätihodnosti siahajúce až k starým Grékom. Od mora sa obloha zaťahuje, ale slnko akoby chcelo aspoň na chvíľu preniknúť cez husté mraky.

Schody na pláž, Cefalù, Sicília

Schody na pláž, Cefalù, Sicília

Okolo katedrály vládne čulý ruch, pod schodami je zaparkovaná čierna stará limuzína značky Mercedes – Benz ako z mafiánskeho filmu. Hlúčik svadobčanov a zvedavcov (sme jedni z nich) trpezlivo čaká s pripravenými fotoaparátmi, kamerami a mobilmi pred hlavným vstupom do kostola. O chvíľu vychádzajú z katedrály šťastní mladomanželia.

Mladomanželia prekračujú prah katedrály v Cefalù, Sicília

Mladomanželia prekračujú prah katedrály v Cefalù, Sicília

Ona blondína v dlhých bielych šatách s kyticou bielych kvetov, on v tmavom obleku. Obaja sú trochu moletní, ale zato veľmi sympatickí. Ženích je vtipný človek, hoci nič nerozumieme, keď prekračuje prah katedrály, zamrzne v tej póze a ľudia si ho fotia. Ustavične niečo rozpráva, pokrikuje na svadobčanov a oni sa srdečne smejú. Keď sypú na mladomanželov ryžu, všetci sú vo vytržení. Sicílčania sú veselí a otvorení ľudia.

Na schodoch pred katedrálou sa mladomanželia fotia so všetkými svadobčanmi. Skupinová fotografia sa vyrába asi na 5 pokusov, vidno, že im na nej veľmi záleží. Medzitým sa na námestí pred katedrálou život zastavil a všetci čašníci a predavači vyšli zo svojich obchodíkov a reštaurácií. Vedno tlieskajú a vykrikujú smerom k aktérom priania dlhého a šťastného manželstva. Pridáme sa aj my s Mariankou a tiež zatlieskame. Mladomanželia nasadnú do čiernej „mafiánskej“ limuzíny a víťazoslávne odchádzajú.

Svadobná fotka pred katedrálou v Cefalù, Sicília

Svadobná fotka pred katedrálou v Cefalù, Sicília

Zbehneme ešte dole k pláži, dáme si kávičku a čašníčka nám ochotne vysvetľuje zvyklosti prípravy rôznych druhov kávy, o čom u nás nemajú v kaviarňach ani tušenie. Napríklad macchiato caldo je káva s horúcim mliekom a macchiato freddo zasa so studeným. Mlieko sa nikdy nepodáva v malých plastových obaloch ako u nás alebo v USA. Taliani majú úžasné kávové stroje a mlieko poctivo vyšľahajú. V kultúre pitia kávy sú Taliani suverénna svetová špička.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >