Taormina
Mesto Taormina by si nemal nechať ujsť žiaden návštevník Sicílie. Leží na kopci Monte Mauro, má len 11 000 obyvateľov a ide o najstaršie mesto na Sicílii, založené ešte pred príchodom starých Grékov v 7. storočí pred Kristom. Je malebné, upravené a strašne drahé. Skúšal som tam zohnať slušné ubytovanie, ale pod 100 € za noc nič vhodné nebolo, preto bývame dole pod kopcom v Letojanni v dobrom hoteli s originálnou výzdobou, priamo na pláži za prijateľnú cenu.
V Letojanni je originálne vyzdobený kostol sťaby z Disneylandu, majú tam Černocha farára a práve sme na pohrebnej omši. Farár veľmi sugestívne káže, ale nerozumiem dobre po taliansky, preto mi kontext uniká. Oproti kostolu je Námestie Francesca Duranteho, významného miestneho rodáka, ktorý sa preslávil ako chirurg, presnejšie prvý neurochirurg, čo operoval mozog. Profesor Durante tu má veľký pomník a o dve ulice ďalej aj múzeum, kde je voľný vstup.
Naša fiatka má veľký problém vybehnúť do strmého kopca Monte Mauro, nakoniec však nadmorskú výšku 204 m zdoláva. Asi v strede kopca je skalná stena ozdobená sochami svätej Agáty a svätej Márie. Za parkovanie na oficiálnom parkovisku v Taormine chcú neuveriteľné 3 € za hodinu.
Majú tu druhé najväčie grécke divadlo na svete Teatro Greco, pričom ešte väčšie sa chystáme tiež navštíviť v neďalekých Syrakúzach. Po ceste k divadlu je veľa stánkov so zmrzlinou (gelato – čítaj dželáto), v jednom mladá predavačka spieva známu latino pesničku, jej dobrá nálada nás priláka, zaujme ma druh zmrzliny Etna, ide o miestnu špecialitu pistáciovo – mandľovú, je zaujímavej chuti a prvotriednej kvality. Ach, gelato, budeš mi doma chýbať!
Divadlo je obdivuhodne zachovalé a v lete údajne aj často využívané. Konajú sa tu operné predstavenia a koncerty. Divadlo má skvelú akustiku a keď vybehnete hore nad vrchné rady sedadiel, naskytne sa Vám úchvatný panoramatický výhľad na pobrežie, vidíte mesto Taormina a sopku Etna.
Prejdeme sa od Piazza IX. Aprile po Corso Umberto. Obdivujeme živú sochu, všade sú davy turistov všetkých národností, obchody so suvenírmi, kostoly, kaviarničky a malebné bočné uličky. Na viacerých miestach vidno krásne pestré masky, podobné ako v Benátkach alebo vo Verone a tiež veľké bábky – marionety. Na Piazza del Duomo vyhráva kapela smiešne staré talianske serenády, niekoľko maliarov tu má rozložené svoje inštrumenty a sústredene tvoria. Všade rozvoniava pizza a sladké pečivo.
Taormina bola v minulosti a dodnes je obľúbeným letoviskom mnohých slávnych umelcov, ktorí tu hľadali inšpiráciu. V roku 1787 sa tu na čas zastavil najväčší nemecký básnik Johan Wolfgang Goethe, aby potom napísal svoje dielo Talianska cesta. Toto mesto si obľúbili aj ďalší majstri pera ako Alexandre Dumas, Guy de Maupassant, Oscar Wilde, či John Steinbeck, ako aj hudobníci Richard Wagner, Johanes Brahms alebo režiséri a hviezdy strieborného plátna Ingmar Bergman, Marlene Dietrich, Woody Allen, Greta Garbo, Federico Fellini a Marcello Mastroianni, maliar Gustav Klimt a ďalší.
Naozaj pekné miesto pre návštevu a zrejme sicílska jednotka.