Údolie Ruskej rieky

13.11.2016

V nedeľu popoludní 23. septembra 2007 opúšťame Sanfranciský záliv jedinou možnou severnou bránou Golden Gate cestou 101. Kvalitná diaľnica je mierne zvlnená, okolo pribúda čoraz viac zelene, pretože kalifornské údolie sa končí a pomaly očakávame pohľad na predhorie severokalifornských hôr Trinity. Po hodine jazdy zastaneme pred obchodom v chudobnej mexickej štvrti mestečka Santa Rosa. Kupujeme si šalát, kúsky kuracieho mäsa na mede, plesnivý syr, čo tu volajú blue cheese, vodu a víno. Zhodneme sa, že inak tu zdochol pes.

Nabehneme na našu Jednotku – Highway One, ktorá pretína Ruskú rieku (Russian river), lemovanú hustým zeleným porastom a úzkou hradskou. Po niekoľkých míľach na tejto kľukatej ceste sa chceme ubezpečiť, či máme správny smer, odrazu zbadáme skromnú osamelú budovu pri ceste, zastaneme a vojdeme do starožitníctva. Predavač nás utvrdí v tom, že máme pokračovať ďalej. Po 15 minútach sa objaví všeobjímajúci Tichý oceán.

Russian River Valley, Kalifornia, USA

Russian River Valley, Kalifornia, USA

Marianka bude mať dnes okrúhle narodeniny a keď vidíme aktuálny výhľad do priepasti pod nami, uvedomíme si, že krajšie miesto na oslavu hádam ani na svete neexistuje. Do ústia Ruskej rieky pozeráme najskôr z terasy miestneho pohostinstva River´s End Restaurant & Inn. V povetrí lietajú rôzne druhy vtákov, jedna čajka stojí na neupratanom stole po zákazníkoch, čo práve odišli a neohrozene dojedá obsah zmrzlinového pohára. Som taký prekvapený, že si ju zabudnem odfotiť.

Stretnutie Ruskej rieky a Pacifiku je malebne členité. Oproti sebe sa rozprestierajú až dve susediace chránené územia. Russian River State Marine Conservation Area, ako aj Russian River State Marine Recreational Management Area sú dva zo 124 pobrežných chránených oblastí v Kalifornii. Siahajú od konca Ruskej rieky až po piesočné lagúny a početné skalné stĺpy v oceáne, vyčnievajúce z hladiny do výšky niekoľkých metrov, čo vytvára fantastickú malebnú scenériu. Zmyslom ochrany tejto lokality je zachovanie vzácnych biotopov a zvierat, sú tu kolónie vtákov, tuleňov, lososov a morských úhorov. Vyskytuje sa tu riečna vydra, vzácne volavky a lastovičky. A my niektoré živočíchy máme možnosť pozorovať. Na lagúne sa zhromažďuje kolónia uškatcov. Vedľa na brehu sú zasa desiatky volaviek.

Panuje tu ticho a pohoda. Sem chodia oddychovať obyvatelia Sanfranciského zálivu, aby unikli pred civilizáciou. Ako sa svojho času vyjadril spisovateľ Henry David Thoreau: „Chodíme k brehu rieky za pohodlím, duchovnou obnovou, meditáciou, samotou, chodíme k rieke aby sme precitli a zistili ako pokračovať v živote.“ Toto dnes platí dvojnásobne, pretože práve odbili 3 hodiny popoludní a Marianka má odteraz podľa stredoeurópskeho času narodeniny. Môže ich oslavovať až 33 hodín, časový posun jej daroval 9 hodín k dobru. Fotíme sa. „Koľko máš rokov dievčatko?“, pýtam sa. „Desať“, odpovedá dievča.

Russian River Valley, Kalifornia, USA

Russian River Valley, Kalifornia, USA

Ťažko sa nám po 2 hodinách rozjímania odchádza z tohoto božieho miesta. Slnko prudko klesá nad vzdialeným horizontom kolmo do oceánu a my sa vrátime na našu pobrežnú cestu Highway 1. Po dobrej hodine slnko je už poriadne nízko a my dohadujeme ubytovanie v sympatickom moteli hneď pri ceste za 87 dolárov. Recepčný sa pýta odkiaľ sme, keď poviem, že zo Slovenska, hneď reaguje: „Prečo ste sa rozdelili s Čechmi? To je také smutné!“. Dostaneme skvelú izbu s terasou, zložíme si veci a ideme sa hneď prejsť k oceánu.

Úhľadný chodník vedie pomedzi luxusné víkendové domy, všade sú upravené trávniky a kvetinová výzdoba. Pohľad na západ slnka nad oceánom naozaj stojí zato, oceán je až oceľovo trblietavý. Pozeráme sa z útesu asi 50 metrov nad hladinou Pacifiku, z mora stúpa vysoké bralo, okolo neho krúži kŕdeľ čajok. V diaľke vidno rybársky čln, jeho veľkosť neviem odhadnúť. Rýchlo sa stmieva a ochladzuje, na spiatočnej ceste sa zastavíme na slávnostnej večeri v thajskej reštaurácii. Dáme si chutné ražniči na arašidovej omáčke a thajské pivo Singha.

Nech tento deň nikdy neskončí! Zaspávam a sníva sa mi o tuleňoch povaľujúcich sa na pláži.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >