Večerná májová Budapešť

9.5.2013

Budapešť je plná ľudí. Prechádzajú sa alebo bicyklujú. Nikto sa neponáhľa, väčšinou vysedávajú po krčmách, reštauráciách a bistrách, alebo na lavičkách a múrikoch, kam si prinesú svoje pitie – plechovkové pivo, či fľašu vína a debatujú s priateľmi. V Maďarsku je zrejme pitie a fajčenie na verejnosti povolené.

Nasadneme na vyhliadkový autobus a vyberieme sa na okruh po najznámejších pamiatkach. Prehliadka trvá hodinu. Začneme na Námestí hrdinov, odkiaľ pokračujeme po Andrášiho triede do samotného srdca diania. Dostávame slúchadlá a môžeme si vybrať komentár v 23 jazykoch. Vyberáme si češtinu, po slovensky nemajú, asi preto, že sme bezvýznamní.

Maďarský parlament v nočnej Budapešti

Maďarský parlament v nočnej Budapešti

Po pravej strane je budova Štátnej opery, prichádzame na Deákovo námestie. Na trávniku si partia mladých študentov rozložila pouličnú knižnicu a požičiavajú knihy. Neďaleko je požičovňa bicyklov. Odskočíme si k Bazilike svätého Štefana, je zavretá. Všade navôkol ľudia vytvorili veľkú krčmu, pijú ako dúhy, pôsobia uvoľnene.

Ukazuje sa druhá najväčšia synagóga na svete. Maďarsko je zväčša katolícky štát, ale 20% ľudí sa hlási k protestantom, židom a pravoslávnym, preto v centre Budapešti nájdete aj napríklad mešity.

Budapešť, Oddychová zóna

Budapešť, Oddychová zóna

Prechádzame cez Alžbetin most do Budatína (Buda), aby sme objavili prenádherný Chrám svätej Anny. Pokračujeme okolo Kráľovského paláca a vynára sa nám panoráma Dunaja, na druhom brehu dominuje Maďarský parlament. Cez Margitin most sa vraciame do Pešti, popri pamätníku Imreho Naďa a Námestí Ronalda Reagana. Z mosta pozorujeme Margitin ostrov.

Jedným z najkrajších mostov na svete je slávny Reťazový most, večer pôsobí impozantne. Dozvedáme sa všetko podstatné o vzniku jednotlivých budov a pamiatok v starom meste, o tureckých a tatárskych vpádoch, najhoršie však boli v nedávnej minulosti nemilosrdné nájazdy Rusov počas druhej svetovej vojny, a najmä v roku 1956, kedy „ruskí priatelia“ krvavo potlačili náznaky túžob po slobode.

Budapešť, pouličná knižnica

Budapešť, pouličná knižnica

Centrum mesta na oboch brehoch Dunaja je malebné, prehliadka stála zato, zajtra si ju zopakujeme cez deň, ale už aj so zastávkami (Systém „Naskoč a vyskoč!“), čaká nás aj okružná plavba loďou. Toto všetko za jedno vstupné 20 € na osobu. Podľa mňa výhodné, čo poviete?

Po ceste domov do hotela si dáme ešte prekvapujúco lacné a dobré maďarské pivo v bare a tešíme sa na zajtra. Výlet do Budapešti sa oplatí, sú tu príjemní a milí ľudia, s každým sa dohovoríte po anglicky a prekypujú ochotou.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >