Výlet na Ostrov Jamesa Bonda

17.1.2019

Je streda 16. januára 2019 a my sa presúvame mikrobusom z nášho hotela Moderné žitie na Patong Beach ostrova Phuket na mólo Ao Pom, odkiaľ máme odplávať na výlet po ostrovoch. Cestuje s nami zopár ľudí, okrem iných aj starší manželský pár z Barcelony. Katalánsky muž odrazu vytiahne mastičku proti komárom, začne si natierať nohy a silným mentolovým smradom zamorí interiér vozidla. Šofér sa k nemu otočí a dôrazne ho požiada, aby to robil až v prístave. Keď vidí, že to prehnal a všetkým to vadí, snaží sa zahovoriť situáciu a pýta sa nás, či sme Rusi, čím atmosféru ešte zhorší.

Nasadneme na rýchloloď pre asi 30 pasažierov a upaľujeme na sever. Náš kapitán je osobitný zjav. Vyzerá skôr ako ázijská rocková hviezda – dlhé vlasy, dobrácky úsmev a v oboch ušných lalokoch má prepichnuté diery bez náušníc. Niekedy zabáva ľudí tým, že si cez diery v ušiach prevlieka plastové  slamky na pitie nápojov.

Cesta k prvému ostrovu trvá asi hodinu, po ceste je na čo pozerať. Občas vystupujú z mora vysoké skalné ostrovčeky, niekedy míňame inú loď alebo rybárske člny. Dynamicky sa meniaca scenéria okolo nás je fantastická, nič krajšie som dlho na mori nevidel. Ovieva nás osviežujúci vzduch a zároveň svieti slniečko. To všetko ma povznáša a upokojuje moje nervy. Dokonalý oddych!

Motor na rýchlej lodi spôsobuje dosť veľký hluk, po čase sa však dá na to zvyknúť. Rozdávajú nám pitnú vodu v malých plastových obaloch. Každý má svoje miesto, okrem Číňanov, tí by si chceli sadnúť zakaždým inde, sú dosť bezohľadní, to je však pohľad nás bledých tvárí. Z ich hľadiska ide o ustavičný zápas o svoje miesto v priestore, dopravnom prostriedku, vydobytie si lepšieho lehátka na pláži alebo legitímna snaha predbehnúť sa v rade v obchode či v bufete. Tolerancia a slušnosť v našom ponímaní im nič nehovorí.

Vedľa nás sedí sympatický mladý austrálsky pár, ona je pôvodom z Macedónska. Sťažuje sa, že sa im všetko v Thajsku javí špinavé, samozrejme oproti Austrálii. Cestuje s nami aj mladý párik z Maďarska, hoci oni toho veľa nenahovoria. Aj tak Marianka pri nastupovaní do lode na jednotlivých ostrovoch okrem našich miest obsadzuje a stráži pred Číňanmi hlavne miesta „našich“ Austrálčanov a „našich“ Maďarov.

Prvou zastávkou na našom výlete je návšteva Zmrzlinovej jaskyne v zálive Phang Nga. Dostaneme malé lampáše, vystúpime z lode  a brodíme sa tunelom v jaskyni až do útulného priestoru obklopeného zo všetkých strán skalami, s kŕdľom netopierov a mangrovníkovým hájom. Viem si predstaviť, že dostupnosť jaskyne sa mení podľa toho, či je príliv alebo odliv.

Dorazíme k mólu na ostrove Hong s jeho slávnou vápencovou skalou a vychutnáme si úžasnú scenériu na kajaku. My však neveslujeme, len sa vezieme, čln vedie profesionál, ktorý nás aj odfotí pomocou špeciálneho filtra v tvare srdca. Brutálna romantika!

Plávame okolo moslimskej rybárskej osady na ostrove Panyee. Jej obyvatelia sa sem kedysi priplavili až z Indonézie. Fungujú čiastočne na vode a trochu aj na pevnej zemi, sú to také thajské malé Benátky. Veľkou celonárodnou raritou je futbalové ihrisko, kompletne postavené na vode pomocou kolov a plošín, s normálnou trávou, bránami a všetkým, čo k tomu patrí. Aby lopta často neletela do vody, celé ihrisko je obohnané vysokým pletivom. Užijeme si tu obed v plávajúcej reštaurácii. Potom trochu relaxujeme, pozorujeme papagáje a iné exotické vtáctvo.

Konečne navštívime svetoznámy ostrov James Bond s ostrovčekom Phing Kan, azda najfotogenickejším skalným útvarom v Thajsku. Len kvôli tomuto sa sem oplatí merať cestu. Je tu aj tržnica, kde ostrovania predávajú všetky možné predražené suveníry.

Nasleduje relaxácia a kúpanie na ostrove Naka. Pláž sa tu dosť zapĺňa a je tu trochu špinavá voda, možno to svinstvo priniesol nepriaznivý prúd. Naviac je tu partia arogantných Rusov, ktorí si uzurpujú právo na naše lehátka. Kokos je tu trikrát predražený, preto počkáme domov do Patong Beach. Po hodinke sa nalodíme, zdvihneme kotvy a v dobrej nálade plní pozitívnych zážitkov upaľujeme rýchloloďou domov.

Pred našim hotelom si počkáme na pláži na západ slnka, to pravidelne každý večer sa opakujúce divadlo nikdy neomrzí.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >