Z Toronta pozdĺž jazera Ontario

12.5.2017

Je pondelok ráno 12. mája 2008 a my začíname nový týždeň budíčkom o 4:30. Chceme ísť do požičovne reklamovať auto a potom máme v pláne vydať sa na cestu so zastávkou v centre Toronta a chceme sa pozrieť aj na Toronto Islands.

Pred požičovňou musíme chvíľu čakať. Keď otvoria, vysvetlím, že v aute svieti kontrolka motora a je prasknuté čelné sklo a žiadam vymeniť auto. Po chvíli dohadovania nám Sikhovia dajú peknú snehobielu Toyotu, sme spokojní. Vyberieme sa do prístavu v mrakodrapovom centre mesta, aby sme chytili prvý trajekt na Toronto Islands o 8:30. Na Toronto Islands Ferry Terminal si kúpime 2 lodné lístky po 6,50 CAD. Na lodi sme takmer sami a to isté platí aj o ostrove. Ako sa vzďaľujeme od prístavu, ukazuje sa nám typická fotogenická panoráma Toronta tak, ako ju poznáme z pohľadníc a kalendárov.

Výhľad z Toronto Islands na centrum Toronta

Výhľad z Toronto Islands na centrum Toronta

Mrakodrapy týčiace sa do výšky a medzi nimi nápadná televízna veža CN Tower dotýkajúca sa neba. Na ostrove je božský pokoj a sme tu úplne sami. Pozorujeme plávajúce kačičky, počúvame štebot vtákov. Povetrie je osviežujúco čisté, napriek predpovedi počasia sa ukáže slniečko. Ešte chvíľu sa prechádzame a kocháme vyhliadkou na mesto a nasledujúcim trajektom sa vraciame na pevninu.

V prístave poľský pouličný predavač ponúka hot dogy. Marianka neodolá, dostane obrovský rožok s klobásou vo vnútri a veľkou oblohou, s dresingom, horčicou a kečupom. Veľmi jej chutí, je celá zababraná. Vyjdeme výťahom na dominantu mesta, televíznu vežu CN Tower. Je odtiaľto parádny výhľad na mesto a široké okolie. Krajina je dosť rovinatá, jediný kopec, ktorý za mestom existuje, je Mount Garbage, obrovská kopa odpadkov, zatrávnená, zalesnená  a prebudovaná na lyžiarsky areál. Ani by sme to nevedeli, keby nám o tom nepovedal Pedro, náš kamarát, čo tu žije, ale v tej chvíli o tom nevieme. Možno raz vylezieme na to smetisko a užijeme si nezvyčajnú lyžovačku. Pozvánku od Pedra máme stále platnú.

Toronto z televíznej veže

Toronto z televíznej veže

Študujeme sprievodcu Lonely Planet, kde píšu o akomsi starom meste Old York, ale akosi sa nevieme k nemu prepracovať a ani nám nikto nevie poradiť. Z časových dôvodov to sklamane vzdávame. Radšej sa vyberieme na východ naprieč Torontom, mesto je rozťahané, moderné a nudné. Po polhodine sa mesto stráca a my pokračujeme pozdĺž Ontarijského jazera.

Krajina za mestom je zelená, vidíme zmiešané lesy a rozsiahle trávnaté plochy. Po dvoch hodinách zídeme z diaľnice na normálnu cestu do okresu Princa Edwarda. Ide o polostrov zarezaný do veľkého jazera Ontario, rekreačná oblasť s pokojnými zákutiami, golfovými ihriskami, zátokami plnými jácht a rybárskych člnov. Dedinky a mestečká sú vkusne upravené, drevené domčeky hrajú všetkými pastelovými farbami, všadeprítomný je dokonale pokosený trávnik. Niektoré obytné sídla sú obrovské a pripomínajú nám luxusné paláce v Beverly Hills v Kalifornii. Je ťažké uveriť, že také veľké domy slúžia len na rekreáciu jednej rodiny cez víkend, a nie ako penzión pre 100 ľudí.

Celé popoludnie sa len túlame okolo veľkého jazera, kŕmime svoje oči nezabudnuteľnými vyhliadkami na vodnú hladinu a upokojujúcu zeleň a čerpáme z toho energiu. Ontario nám nič neberie, zato nám veľa dáva. Do kanadského zápisníka si píšem len pozitívne poznámky.

Pokračujeme do Kingstonu, historicky prvého hlavného mesta kanadskej provincie, kde sa Rieka Svätého Vavrinca vlieva do Jazera Ontario. Sme presne na polceste medzi Torontom a Montrealom. Je 7 hodín večer a ubytujeme sa v moteli u Kórejcov. Na televíznom kanáli NBC dávajú hokejový zápas semifinále západnej konferencie NHL medzi Detroitom Red Wings a Dallas Stars. Máme za sebou nádherný deň a skvelý začiatok nového týždňa.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >