Zastavenie pri Balatóne

25.7.2014

Pokiaľ nie ste vášnivý rybár, pri Balatóne musí byť poriadna nuda. Dobré je sa tu len tak zastaviť po ceste do Chorvátska, poprechádzať sa a dať si dobrý obed. V utorok dňa 22.7.2014 okolo 11:00 predpoludním máme presne taký plán. Zastaneme neďaleko Hlavného námestia v strede mesta Siófok, pozrieme si Fontánu Zrodenia Venuše a za predražené vstupné sa vyvezieme výťahom na rozhľadňu. Posedíme si chvíľu hore v pomaly sa otáčajúcej kaviarni, po niekoľkých minútach kochania sa výhľadom po okolí a absolvovaní jednej otočky sa poberieme dole. Počasie je veľmi premenlivé, vyzerá to na dážď, postupne sa však umúdri.

Siófok je metropolou Balatónu, patrí do okresu Somody na južnom pobreží Blatenského jazera. Premiestnime sa na promenádu k jazeru. Chvíľu sa prechádzame po móle a pozorujeme plávajúce kačky a lietajúce čajky. Rybárov je tu len zopár, malý chlapec má práve záber a vyťahuje udicou z vody neveľkú rybku. V miestnej maríne kotví desiatky plachetníc a jácht, pohľad na ne umocňuje pokojnú atmosféru letoviska. 

Parkovanie mám zaplatené na necelé 2 hodiny, viac ani nepotrebujeme. Zakopneme o reštauráciu, kde sľubujú jazerné potvory. Dobre vieme, že tu nám ponúknu čerstvé ryby, nie dovezené zďaleka. Dáme si vysnívanú rybaciu polievku halászlé a k tomu každý inú rybu, sumca alebo zubáča. Maďari nás nikdy nesklamali, pokiaľ ide o stravu. Človek si musí dávať pozor, aby nestučnel, tak dobre varia.

Po 2 hodinách sa spokojne poberieme ďalej na juh. Príjemná zastávka pri Balatóne nasýtila moje telo a pohladila moju dušu.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >