Zlatá horúčka v Colome

2.3.2013

Je príjemné slnečné ráno dňa 27. septembra 2007 v severnej Kalifornii, zastavujeme autom na odpočívadle kalifornskej štátnej cesty č. 49 východne od Sakramenta, aby sme si zjedli raňajky. Otravujú nás osy, preto radšej zostaneme v aute. O 2 minúty je pri nás policajné auto. Policajt sa chce opýtať, či máme nejaký problém, že tu stojíme, keď vídí, že sa napchávame, len mávne rukou na pozdrav s ubezpečujúcim „Only breakfast?“, my prikývneme a on pokračuje v kontrole svojho okrsku. V Amerike sa takmer všade cítite bezpečne, pretože polícia naozaj funguje ako sa patrí.

Okolo desiatej prichádzame do Marshall´s Gold Discovery Historic State Park. Zažijeme najkratšiu štátnu cestu v Kalifornii, čo meria asi 20 metrov a na jej začiatku je napísané, že ide o najkratšiu štátnu cestu v Kalifornii. Má číslo 153. Pri veľkej majestátnej soche človeka, čo vyvolal kedysi zlatú horúčku nieto ani živej duše, zato v zásobníku sú obálky, kam máme vložiť 5 dolárov, odtrhnúť si očíslovanú vstupenku a hodiť obálku do schránky. Taká samoobsluha môže fungovať len v kultúrnej krajine. U nás nielenže by takmer nikto nebol ochotný zaplatiť, ale určite by ešte aj schránku s peniazmi vykradli. Možno by aj schránku odtrhli a dali do zberu železa. Veľký kovový James Marshall hrdo a sebavedomo hľadí do údolia, kde v roku 1848 koryto Americkej rieky vydalo človeku žltý kov, po ktorom zatúžili milióny dobrodruhov, čo sa začali zbiehať do Kalifornie zo všetkých kútov sveta. Toto obdobie je známe ako Gold Rush (Zlatá horúčka). 

American River, Coloma, Kalifornia

American River, Coloma, Kalifornia

Presúvame sa teda k American River, vchádzame do skanzenu. Americká rieka je celkom bystrý väčší potok, občas sa hadí do tvaru meandrov a je obklopený bujnou zeleňou. Randžer, čo predáva vstupenky, počuje náš neohrabaný prízvuk a pýta sa: „What is your first language?“. Povieme, že Slovak. On sa zohne ku kovovej skrini – registračke, chvíľu hľadá v papieroch a potom ospravedlňujúcim spôsobom oznamuje: „Bohužiaľ, po slovensky nemám nič. Nevadilo by Vám, keby som Vám dal inštrukcie v češtine?“. Sme z neho hotoví, ako aj z ostatných Kalifornčanov, ktorí spravidla presne vedia, kde je Slovensko. Predstavte si, že by ste sa u nás niekoho opýtali, kde je Severná Dakota. Málokto by vedel.

Prichádzame k replike mlyna zo sklonku prvej polovice 19. storočia na brehu Americkej rieky, čo poháňal pílu – Sutter´s Mill. Majiteľom bol John Sutter. Jeho zamestnanec James Marshall, bývalý tesár, objavil zlato. Majiteľ so zamestnancom sa stali priateľmi a obchodnými partnermi a spolu veľa dokázali urobiť pre seba aj pre Kaliforniu. Stali sa z nich vážení a bohatí muži.

Blížime sa k miestnej budove, alebo skôr miniatúrnej a malebnej chalúpke pošty bez personálu, kde každý obyvateľ má svoju schránku. Pošta má poštové smerovacie číslo (ZIP code) 956 13, je otvorená 24 hodín denne a nemá otváracie hodiny, ale zatváracie dni, ktoré sú len 4 do roka, ide o najvýznamnejšie sviatky.

Oddych pred poštou v Colome

Oddych pred poštou v Colome

Prechádzame okolo niekoľkých dobových budov a vchádzame do kováčskej dielne, pozorujeme dvoch kováčov pri práci a dáme sa do reči. Majú veľmi dobrú náladu, sú srdeční a pýtajú sa, odkiaľ sme. „Zostaňte v Amerike, nemusíte ísť domov. Pred siedmimi rokmi som sa prisťahoval z Oklahomy, odkiaľ pochádzam a tu v Kalifornii sa mi strašne páči.“ Vysvetľujeme, že to nie je také jednoduché len tak zostať. Doma máme syna a zabehnutý biznis, ktorý nemôžeme jednoducho opustiť, hoci vidina života v Kalifornii je lákavá.

Dostávame sa k stroju na razenie pamätných zlatých mincí. Vložíte kus hladkého okrúhleho zlata, zatiahnete za veľkú páku a o chvíľu máte zlatý dolár. Pekný suvenír z Colomy. V piknikovej zóne skúšame rozbaliť obed, osy nás však tak otravujú, že si všetko zbalíme a zjeme neskôr. Nebyť ôs, je tu božská pohoda. Ešte chvíľu vdychujeme do seba jedinečnú atmosféru tohto zlatého mestečka s nesmiernym historickým významom a predstavujeme si ako James Marshall v to osudné ráno 21. januára 1848 prehlboval kanál pod mlynom, keď si všimol dve lesklé škvrny na dne kanála. Po krátkom skúmaní ani na chvíľu nezapochyboval, čo našiel. Ako neskôr ukázali testy, išlo o zlato najvyššej kvality, až 23 karátov (96%).

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >