Zlatý dom

4.1.2015

Najslávnejšia súkromná stavba v Benátkach Ca´ d´Oro, čiže Zlatý dom, leží na najlepšej adrese, je ozdobou Canal Grande (Veľkého kanála). Dostaneme sa tam vaporetom, loďkou mestskej hromadnej dopravy. Kedysi mal palác pozlátenú fasádu, z čoho vyplýva jeho názov. Napriek tomu, že medzičasom zlato vybledlo, ide o prenádherné dielo benátskej neskorogotickej architektúry.

Dlažba v Ca´ d´Oro, Benátky

Dlažba v Ca´ d´Oro, Benátky

Palác bol postavený v rokoch 1428 až 1430 pre rodinu Contarini, ktorá vládla Benátkam prostredníctvom 8 dóžov v rokoch 1043 až 1676. Architektami Ca´ d’Oro boli Giovanni Bon a jeho syn Bartolomeo Bon. Po páde Benátskej republiky vďaka Napoleonovi Bonaparte v roku 1797 zmenil palác vlastníka niekoľkokrát. Jedným z majiteľov sa stal baletný tanečník Marie Taglioni, ktorý odstránil gotické schodisko z vnútorného nádvoria a tiež zničil zdobené balkóny s výhľadom do dvora (poriadny barbar!). V roku 1894 získal palác jeho posledný majiteľ, barón Giorgio Franchetti. Ten počas svojho života zhromaždil významnú zbierku umenia a osobne dohliadal na rozsiahlu rekonštrukciu paláca, vrátane rekonštrukcie schodiska a nádvoria so vzácnou mramorovou dlažbou. V roku 1916, Franchetti odkázal Ca‘ d’Oro talianskemu štátu. Teraz je palác otvorený pre verejnosť ako galéria.

Prízemie Ca´ d´Oro, Benátky

Prízemie Ca´ d´Oro, Benátky

Hlavné priečelie Ca ‚d’Oro s výhľadom na Canal Grande je postavený v krásnom benátskom kvetinovom gotickom slohu. Tento štýl obľúbený u benátskych architektov bol úplne nahradený barokom až na konci 16. storočia. Na druhom brehu vidno novogotickú budovu Pescheria.

Na prízemí zapustené lodžie vytvárajú kolonádu umožňujúcu prístup do vstupnej haly (portego de mezzo) priamo z kanála. Nad kolonádou je uzavretý balkón hlavného salónu na prvom poschodí. Stĺpy a oblúky tohto balkóna majú hlavice, na ktorých sú upevnené štvorlístky okien; nad týmto balkónom je iný uzavretý balkón alebo lodžia, ale ľahšej konštrukcie. Palác má malé vnútorné nádvorie, rovnako ako ostatné podobné stavby v Benátkach. Tu stojí studňa v tvare stĺpovej hlavice z červeného veronského mramoru. Podlaha vo vstupnej hale je zhotovená v roku 1896 vlastnoručne majiteľom domu z viacfarebného mramoru, pričom ako inšpirácia pre mozaiky mu poslúžila podlaha v bazilike San Marco.  

Bernardino Zaganelli - Madona s dieťaťom a anjelskí muzikanti, Ca´ d´Oro, Benátky

Bernardino Zaganelli – Madona s dieťaťom a anjelskí muzikanti, Ca´ d´Oro, Benátky

Interiér sál paláca je charakteristický drevenými stropmi, takto to vyzeralo v benátskych domoch v neskorom stredoveku. Vidíme práce umeleckých remeselníkov, sochy a obrazy a tapisérie, predovšetkým z 15. a 16. storočia. Fragmenty fresiek na druhom poschodí od Giorgioneho a Tiziana z roku 1508 boli kedysi ozdobou priečelia.

Osobitnú atmosféru má Ca ‚d’Oro Osteria alla Vedova (Kaviareň U vdovy), kde dostanete ako každý Benátčan pohár vína a cicheti, je potrebné sa však objednať, pretože nemusia mať pre vás stôl.

Je nemožné slovami verne opísať nádheru a jedinečnosť Zlatého domu, choďte sa tam pozrieť, majú otvorené v pondelok od 8:15 do 14:00 a od utorka do nedele od 8:15 do 19:15.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >