Návrat do Apúlie
Päta talianskej čižmy prežíva 19. apríla 2022 mimosezónne obdobie. Pláže pri mori zívajú prázdnotou, len občas sa tam niekto mihne alebo si rozloží prikrývku, akoby sa snažil privolať slnko. Fúka vietor a je polojasno.
Vieste – mestečko na útese s uvoľneným šarmom
Pri našich potulkách Talianskom sa ubytujeme na dve noci vo Vieste, typickom rybárskom a prístavnom mestečku na pobreží Jadranského mora. Je to metropola kraja Gargano v provincii Foggia. Národný park Gargano tvorí na mape presne plochu „ostrohy“ čižmy. Zároveň je Vieste akýmsi najsevernejším okrajom oblasti Apúlia.
Bol som tu v septembri 2020, vrcholila pandémia v plnej turistickej sezóne. Teraz sú proticovidové opatrenia miernejšie, ale aj tak sú Taliani opatrnejší ako my na Slovensku. Nosia rúška a majú niektoré turistické atrakcie pozatvárané. Chceme ísť do Il Duomo – Katedrály nanebovstúpenia panenky Márie, je zavreté, pričom prežívam malé dejavu. Autom sa túlame po úzkych uličkách starého historického mestečka. Zaparkujeme pri Castello Stevo Aragonese a prechádzame sa v bludisku uličiek a schodov. Užijeme si malebnú vyhliadku na prístav, marínu, staré domy nad strmým útesom, maják a nekonečné more.
Zídeme k Zámockej pláži (Spiaggia del Castello) so známym monolitom Pizzumonio, vysokým 26,6 metra a s podstavou 20 x 12 metrov, s minimálnou vzdialenosťou 25 metrov od útesu. Erózne javy v kombinácii s ničivou silou mora postupne oddelili monolit od útesu, čím ho časom pomohli formovať do súčasnej podoby. Legenda o Pizzomunnovi hovorí o láske medzi Cristaldou a Pizzomunnom. Dvojicu k týmto najbelším skalám prilákala pieseň sto morských panien, ktoré zachvátené závisťou kvôli takej veľkej láske, premenili mladého rybára na obriu morské skalu a reťazou spútali členky jeho Cristaldy na dne mora. Každých sto rokov, len na jediný deň, morské panny dovolia nešťastnému dievčaťu opäť vidieť svojho milovaného. Odvtedy sa na mieste na brehu mora, kde sa odohrala tragédia, ozýva ozvena Pizzomunnovho náreku.
Na pláži je ľudoprázdno. V neďalekej reštaurácii sme jediní hostia a dáme si luxusný obed, ktorý vyvrcholí kalíškom ovocného likéru limoncino zadarmo.
Bari – križovatka v cípe talianskej čižmy
Na druhý deň smerujeme na juh. V okolitej krajine sa striedavo vyskytujú prevažne vinice a olivové sady. Po necelých 3 hodinách zaparkujeme na Parkovisku Via Rugglero il Normanno v centre Bari, kde si zapojím auto do elektrickej nabíjačky X Enel. Máme približne poldruha hodiny času do plného nabitia batérie.
Okolo prístavu prejdeme na Lungomare, romantickú promenádu pri mori. Vyzerá to tu veľkolepé a architektonicky veľkoryso navrhnuté. Zahneme skrze vysoké hradby do starého mesta. Úzke uličky, kostoly, paláce, i v stredoveku to tu muselo byť bohaté a prosperujúce mesto. V Bari sú ľudia hrdí, že sú tu uložené telesné pozostatky svätého Mikuláša, ktoré miestni „ukradli“ Grékom. Dôkladne si vyobzeráme Baziliku San Nicola, a to zvonku aj zvnútra. Bola postavená už v 12. storočí. Hodnotné sú románske plastiky a mozaikové dlažby. Slúži rovnako katolíkom i pravoslávnym veriacim.
Bari je významné kultúrne stredisko, je tu veľa divadiel, z nich najznámejšie Teatro Petruzzeli patrí k najstarším divadlám talianskeho juhu. Hrajú tu operu a inú klasickú hudbu. Dáme si chutný obed v štýlovej reštaurácii, miestna apúlijská kuchyňa je vychýrená v celom svete.
Alberobello – jedinečné architektonické dedičstvo
Pohneme sa ďalej na juh a po hodine zastavujeme v oblasti zvláštnych kužeľovitých stavieb trulli, ktorých strediskom je Alberobello. Zažívam ďalšie dejavu, som tu druhýkrát za poldruha roka, rovnako si to s Mariankou užívam. Prechádzka pomedzi trulli, fotenie, slastné a obdivné vzdychanie a stále dokola. Kúpime našej malej vnučke Gerde krásnu veľkú handrovú bábiku len za 10 EUR a dáme si skvelú zmrzlinu.
A pokračujeme malebnou Apúliou stále dole smerom do opätku čižmy. Tam kdesi v diaľke je jedinečné Salento, dnes večer sa ubytujeme v svetovom centre baroka Lecce.