Predĺžený víkend v Marrakeshi
Žrádlo, ťavy, farby a vône
V decembri sme sa so spolužiakom z gymnázia vybrali do severnej Afriky. Stálo to za to a rád by som sa podelil o pár tipov, ktoré možno aj vás inšpirujú pri potulkách orientom.
Maroko – islamský svet
V prvom rade musím zdôrazniť, že sme navštívili len Marakesh, ktorý je vraj kultúrnym centrum Maročanov. Možno iné časti krajiny vyzerajú ináč, neviem to posúdiť.
Každopádne na mňa veľmi zapůsobila kultivovanosť miestnych ľudí. Áno, sú divokí ako v celom oriente, lenže tak nejako ináč. Osobne mám skúsenosti s Egyptom, kam sa chodím pravidelne potápať. Egypťania sú zväčša negramotní, zaostalí a voči turistom z nich srší nenávisť. Viem, že je to hrubé generalizovanie, mám tam aj pár priateľov, takto však na mňa tá krajina pôsobí. V Maroku som zažil niečo iné. Ľudia mi prišli omnoho kultivovanejší, viac sa usmievali a mám pocit, že aj na tých trhoch boli menej otravní.
Každopádne je to islamský svet, čo vytvára bariéru v porozumení našich kultúr. Mne však prišlo, že to neberú až tak vážne a ľudia sú tu viac európski. Neviem, či je to dobré, mne to vyhovovalo.
Marrakesh – jedlo
Kuchyňa ma veľmi príjemne prekvapila. Som abstinent, takže si o to viac užívam chute a vône. V Marrakeshi som si prišiel na svoje.
Maročania takmer všetko varia vo svojom typickom hrnci – Tadžin. Ide o akúsi hlinenú misku, ktorú prikryjú hlinenou vysokou pokrievkou. Jedlo sa tak vnútri pečie, varí a dusí zároveň. Robia v tom všetko – od volského oka až po hovädzie mäso. Najviac mi chutila kombinácia zeleniny a kuracieho.
Veľa jedál je na báze zeleniny, kuskusu, majú skvelé pečivo a hlavne sladkosti.
Trhy
Celé centrum Marrakesha je jeden veľký trh. Je to celá štvrť, ktorá vyvrcholí námestím Jemaa el-Fnaa. Kúpite tu všetko, od výmyslu sveta. Jedlo, oblečenie, sladkosti, elektroniku, doplnky do domácnosti, kožené výrobky a podobne. Taký klasický orientálny bazar, kde vás v úzkej uličke, kade sa ledva pretlačia dvaja ľudia pravdepodobne zrazí motorka, tuk-tuk, alebo osol s povozom. Akurát tu sa to volá Medina.
Spomínané námestie je skutočným Marockým stredom vesmíru. Je veliké a počas dňa sa mení. Ráno si tu môžete z množstva rovnakých stánkov kúpiť odšťavené ovocné šťavy. Samozrejme vás chlapci oklamú a okrem prezentovaného ovocia to doplnia nejakou osladenou šťavou. „Potajme“. Poobede začnú námestie vypĺňať reštaurácie. Netuším, kde sa vzali, ale pred pár hodinami tu neboli. Grilujú ryby, varia polievku a samozrejme Tadžin. Večer to však začne byť najzaujímavejšie. Námestie sa zaplní ľuďmi, ktorí sa prišli zabaviť na miestnych umelcoch – muzikantoch, tanečníkoch, hltačoch ohňa, rozprávačoch príbehov. Všade je veľa ľudí, hudby, žobrákov a v zásade skvelej nálady.
Pamiatky
Marrakessh má bohatú históriu, avšak chýbala mi tu nejaká jej lepšia reprezentácia. Nejaké poriadne múzeá a podobne. Čo stojí za to je určite:
Palác Bahíja
Medersa Ben Youssef
Mešita Koutoubia
Palác El Badi
Boli sme aj v múzeu Marrakesha, ale to asi nestálo za to. V zásade sa to dá pobehať za deň. Ak máte niekto iné tipy, nechám sa rád opraviť.
Výlet do hôr
Asi najväčší zážitok bola cesta do hôr. Stálo to srandovných 35 dolárov a zažili sme celý deň plný dobrodružstiev. Ak budete mať deň k dobru, určite nevynechajte, berberské dediny a výlet do pohoria Atlas.
Jazda na ťavách – celkom milý zážitok. Najprv nás obliekli ako beduínov, dali nám napiť ich tradičného čaju a sprievodca nám porozprával o tom, že je sám Berber a o ich spôsobe života. Ako veľmi si cenia slobodu a podobne.
Továreň na argánový olej – dostali sme raňajky – tradičný chlieb s rôznymi druhmi výrobkov z argánového oleja.
Berberský trh – riadna divočina, ktorá by asi neprešla európskymi hygienickými normami
Trek v horách – asi 2 hodiny dlhá prechádzka s vodopádmi, krásnymi výhľadmi a obedom.